Vedecký časopis Journal of Central European Agriculture (JCEA)

napísal (počet komentárov: 0)

Vedecký časopis Journal of Central European Agriculture (JCEA) pravidelne vychádza od roku 2000, s výnimkou prvého ročníka, vždy v štyroch regulárnych číslach. Jeho zakladateľmi boli v roku 1999 Agronomická fakulta (Záhrebská univerzita,  Chorvátsko), Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov (Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Slovenská republika) a Georgikonova fakulta (Panónska univerzita, Keszthely, Maďarsko). V súčasnosti na činnosti JCEA participuje 9 rôznych stredoeurópskych univerzít v výskumných ústavov. Vedecký časopis JCEA je periodikum zamerané na publikovanie pôvodných vedeckých prác, literárnych štúdií, predbežných oznámení a prác prezentovaných na významných vedeckých sympóziách zo strednej Európy, ako aj ostatných krajín sveta. Časopis JCEA je zameraný na publikovanie prác z problematiky živočíšnych vied, rastlinných vied, environmentálnych vied, ale aj z oblasti udržateľného rozvoja a krajinotvorby, ako aj z ostatných príbuzných poľnohospodárskych vied. Jednou zo základných myšlienok pri kreovaní časopisu bolo aj vytvorenie možnosti publikovania vedeckých prác v rodnom jazyku členských krajín (Chorvátsko, Slovensko, Maďarsko, Česká republika, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko a Srbsko). Autori pochádzajúci z členských krajín JCEA majú preto možnosť publikovať svoje práce aj v rodnom jazyku za predpokladu spracovania rozšíreného abstraktu (obsahujúceho podrobnejšie metodické informácie, rozšírené výsledky a záver) v anglickom jazyku. Pôvodnosť publikovaných prác v JCEA je striktne kontrolovaná systémom „CrossCheck“ a „iThenticate“. Za takmer 20 rokov existencie sa časopis postupne vypracoval na rešpektované vedecké periodikum, ktoré je indexované vo viacerých databázach. Už niekoľko rokov je JCEA indexovaný v databáze SCOPUS a od roku 2017 (od prvého čísla) je JCEA indexovaný v databáze ESCI (Emerging Sources Citation Index). ESCI je citačný index databázy Web of Science Core Collection od roku 2015. Jeho vytvorenie reflektovalo pomerne zdĺhavý a komplikovaný výberový proces do citačných indexov SCI, resp. SSCI. ESCI citačný index je zameraný na zachytávanie významných recenzovaných vedeckých časopisov, ktoré majú najmä regionálny význam. Výber časopisu do tohto citačného indexu je podmienený hodnotením agentúry Thomson Reuters, jeden z najvýznamnejších spoločností, ktoré sa zaoberajú hodnotením kvality vedeckých periodík vo všetkých smeroch činnosti. Citačný index ESCI zachytáva predovšetkým európske vedecké časopisy. Časopisy zaradené do citačného indexu ESCI sú v prevažnej miere „kandidátskymi“ časopismi do kvalitatívne vyšších indexov ako SCIE/SSCI/AHCI (viac na http://itlib.cvtisr.sk/buxus/docs/27_esci-novy%20citacny.pdf).

Výkonným orgánom časopisu JCEA je jeho redakčná rada, ktorá zasadá v ročných intervaloch vždy v krajine výkonnej redakcie časopisu. Technická redakcia časopisu sídli na Agronomickej fakulte Záhrebskej univerzity, rovnako ako aj šéfredaktor časopisu (od roku 2016 assoc. prof. Zvonimir Prpić). Výkonná redakcia časopisu je rotujúca, vždy medzi dvoma zasadaniami redakčnej rady. Ostatná redakčná rada sa konala na pôde Fakulty chovu v biológie zvierat (Technologicko-prírodovedná univerzita, Bydgoszcz, Poľsko). Na redakčnej rade sa zúčastnili aj členovia rady za FAPZ SPU, doc. Ing. Branislav Gálik, PhD. (výkonný redaktor), Ing. Ján Gažo, PhD. (člen redakčnej rady) a Ing. Eva Demjanová, PhD. (členka redakčnej rady). O 1.10. 2017 je výkonná redakcia JCEA na Agronomickej fakulte Kragujevackej univerzity v Čačaku (Srbsko), ktorá bude zodpovedná za činnosť časopisu do ďalšej redakčnej rady v septembri 2018.  Vedecký časopis Journal of Central European Agriculture poskytuje príležitosť pre publikovanie pre všetkých tvorivých pracovníkov Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre (samozrejme aj pre ostatné pracoviská v rámci univerzity). Poskytuje publikačnú príležitosť aj pre študentov doktorandských študijných programov, aj z dôvodu povinného plnenia publikovaných výstupov kategórie „B“ (publikácie indexované v databáze SCOPUS).  Viac informácie je možné nájsť na https://jcea.agr.hr/