Téma fotosyntézy je atraktívna aj pre našich zahraničných partnerov

Porozumenie tomu, ako budú zmeny klímy a klimatické extrémy pôsobiť na rastlinné ekosystémy, ako pomôcť poľnohospodárskym druhom rastlín, ale aj prírode ako celku, bude v najbližších desaťročiach veľmi dôležité.

Kým však dospejeme k tomu, že človek sa bude správať k prírode nielen ako k zdroju bohatstva, ale života, v mnohých výskumných témach bude treba uskutočňovať komplexnejší a intenzívnejší výskum a rýchlejšie si vymieňať ucelené vedecké informácie. Jednou z najefektívnejších foriem je vytváranie funkčných partnerstiev so zahraničnými partnermi. Výskum fotosyntézy má svoje čaro. V minulosti veľakrát priniesol poznatky, ktoré umožnili vytvoriť moderné, výkonné kultivary a významne zlepšiť produktivitu poľnohospodárskych rastlín. Keďže klimatické zmeny a pôsobenie klimatických extrémov majú v posledných obdobiach aj v našich poľnohospodárskych oblastiach negatívny vplyv na rastlinnú produkciu, zvyšovanie produkčného potenciálu a zlepšovanie stability úrod sú stálou výzvou pre výskum. Šľachtiteľské programy využívané na výber genotypov tolerantných na stresy nemôžu byť efektívne bez základného pochopenia fyziologických mechanizmov tolerancie na stresy a adaptability fotosyntetického aparátu plodín na vysokú teplotu často sprevádzaných nedostatkom vody alebo salinitou. Technologický pokrok a nové výskumné možnosti prinášajú teoretické poznatky, ktoré sa bezprostredne využívajú v aplikovanom výskume, s cieľom zvyšovať a zefektívňovať rastlinnú produkciu. Je veľmi potešujúce, že výskum fotosyntézy je na SPU v Nitre témou, ktorá je príťažlivá pre zahraničných partnerov nielen v rámci riešenia bilaterálnych projektov. Záujem o spoločnú prácu prejavujú aj noví partneri, ktorí k nám prichádzajú študovať metódy fotosyntézy a uskutočňovať spoločné experimenty na rôznych plodinách. V letných mesiacoch sa v laboratóriách postupne vystriedali: Dr. Lorenzo Ferroni z Univerzity Ferrara z Talianska, Dr. Anshu Rastogi z Univerzity v Poznani v Poľsku, Dr. Sonia Mbarki z Tuniska, prof. Katsuhiro Shiratake z Univerzity Nagoya v Japonsku, prof. Xinghong Yang z Poľnohospodárskej univerzity v Tianjine v Číne. O spoluprácu tiež prejavili záujem kolegovia z Indie, Srbska, Azerbajdžanu, Iránu, ako aj predkladatelia COST projektu „European Network for Utilization of Photosynthesis Research in Industry and Agriculture“. To je dôkazom toho, že výskum fotosyntézy má perspektívy.

Prof. Ing. Marián Brestič, CSc., FAPZ