Pri príležitosti Dňa študentstva boli ocenení vynikajúci študenti

Jedným z pravidelných podujatí v rámci Študentských dní nitrianskych univerzít je prijatie a ocenenie študentov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, ktorí sa zaslúžili o šírenie dobrého mena univerzity reprezentáciou v študijnej oblasti, oblasti vedy, športu či kultúry. Tento rok rektor SPU v Nitre Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD.,  na návrh dekanov fakúlt, ocenil osemnástich študentov.

Ceremoniál oceňovania, ktorý sa konal 16. novembra, viedla doc. Ing. arch. Roberta Štěpánková, PhD., prorektorka pre informatizáciu a rozvoj univerzity. V úvode pripomenula udalosti, ktoré viedli k vyhláseniu Medzinárodného dňa študentstva a priblížila študentom jeho odkaz pre dnešok .

Ako povedala, Deň študentstva bol medzinárodnou študentskou úniou stanovený na 17. november, a to ako pripomenutie udalostí zo 17. novembra roku 1939, keď v Prahe pri protinacistickej demonštrácii popravili deväť študentov a tisíce ďalších poslali do koncentračného tábora. Sedemnásty november sa dnes spája najmä s Nežnou revolúciou v roku 1989, ktorá bola akousi spomienkou vysokoškolákov na udalosti z roku 1939. „Boj za ideály slobody a demokracie je trvalý a nikdy sa nekončiaci proces. Stále si musíme pripomínať, že hlavným odkazom 17. novembra je sloboda. Je našou povinnosťou odovzdať toto posolstvo mladej generácii. Bola by som veľmi rada, keby študenti dokázali v plnej vážnosti vnímať slová sloboda a demokracia, lebo len tak si môžeme našu slobodu uchovať,“ povedala prorektorka.  Následne spolu s prof. Ing. Jánom Gadušom, PhD., prorektorom pre vedu a výskum, predstavili návrhy na ocenených študentov.

Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov navrhla na ocenenie Jána Koristeka,  Bc. Kristínu Lukáčikovú, Ing. Mareka Rašovského, Fakulta biotechnológie a potravinárstva - Petronelu Chachaľákovú, Bc. Michaelu Petrovičovú, Ing. Lenku Trembeckú, Fakulta ekonomiky a manažmentu - Reného Bera, Bc. Lukáša Botha, Ing. Ľudmilu Dobošovú, Fakulta európskych štúdií a regionálneho rozvoja - Bc. Adama Bartánusa,  Bc. Zuzanu Dobiášovú, Ing. Michala Hrivňáka, Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva - Bc. Ketrin Markovičovú , Bc. Ninu Ondrušovú, Ing. Veroniku Vaculovú, Technická fakulta navrhla Bc. Tomáša Teľucha, Bc. Petra Holého a Ing. Michaelu Jánošovú.

Ďakovný list za vzornú reprezentáciu odovzdala študentom prof. RNDr. Zdenka Gálová, CSc., prorektorka pre vzdelávaciu činnosť a ECTS. V rámci príhovoru oceneným študentom zablahoželala v mene vedenia univerzity a fakúlt a poďakovala za zodpovedné plnenie si povinností, vzornú reprezentáciu a propagáciu nielen seba, ale aj univerzity a nášho regiónu.  Popriala im veľa zdravia, ďalšie úspechy, kvalitné študijné výsledky a dobré uplatnenie sa v praxi.

Za uznanie v mene ocenených poďakoval  Ing. Marek Rašovský.  „Je to pre nás česť , ale aj záväzok do budúcnosti šíriť dobré meno svojej univerzity,“ povedal.

Študenti ocenení Ďakovným listom za vzornú reprezentáciu SPU v Nitre  a mimoriadnym štipendiom:

FAKULTA AGROBIOLÓGIE A POTRAVINOVÝCH ZDROJOV

Ján Koristek  - 3. ročník Bc. štúdia v študijnom programe špeciálne chovateľstvo

O jeho výborných študijných výsledkoch svedčí študijný priemer 1,20, ktorý dosiahol počas doterajšieho štúdia. Aktívne sa zapája do vedeckovýskumnej činnosti v oblasti riešenia problematiky genetiky a šľachtenia zvierat. Zároveň sa podieľa na rôznych mimoškolských aktivitách súvisiacich so životom na fakulte. Je reprezentantom SR v bežeckom lyžovaní, na MS juniorov obsadil 5. miesto a na Svetovom pohári juniorov 4. miesto.

Bc. Kristína Lukáčiková - 2. roč. Ing. štúdia v ŠP udržateľné poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka

Od začiatku štúdia dosahuje výborné študijné výsledky, na inžinierskom stupni štúdia za AR 2016/2017 dosiahla študijný priemer 1,2. V priebehu štúdia absolvovala dve zahraničné mobility. V rámci riešenia diplomovej práce sa venuje optimalizácii environmentálnych manažérskych systémov.

Ing. Marek Rašovský – 3. roč. PhD. štúdia v  ŠP špeciálna rastlinná produkcia

Inžiniersky stupeň štúdia ukončil s červeným diplomom a rovnako vynikajúce výsledky – priemer 1,0  –  dosahuje aj na doktorandskom stupni štúdia. Bol súčasťou riešiteľského tímu v projekte VEGA 1/0359/14 Racionalizácia pestovateľských systémov hlavných druhov poľných plodín vo vzťahu k výslednej produkcii a jej kvalite, v ktorom sa zaoberal účinkom biologicky aktívnych látok, vplyvom poveternostných podmienok ročníka a biologického materiálu na vybrané parametre produkcie repy cukrovej. Túto problematiku rieši aj vo svojej dizertačnej práci.  Pravidelne publikuje v časopisoch registrovaných v databázach Web of Science, kde mal uverejnených päť článkov a SCOPUS - jeden článok.