Súčasné aspekty ochrany ľudského zdravia

Pod týmto názvom pripravil Inštitút fytoterapie pri Národnej univerzite v Užhorode spolu s ostatnými univerzitami a výskumnými inštitúciami Ukrajiny už 11. medzinárodnú vedeckú konferenciu v dňoch 13.-14. apríla 2018 v kongresovom centre Sanatória Kvítka Poloniny na Ukrajine za účasti viac ako 120 účastníkov z 5 krajín. Spoluorganizátorom konferencie bola aj SPU v Nitre v zastúpení Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov. Na príprave odborného programu sa aktívne podieľal kolektív Inštitútu ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti. Počas dvoch dní odznelo v pléne 32 prednášok. Vo vydanom zborníku bolo prezentovaných navyše ďalších viac ako 80 krátkych odborných prác. Účastníci orientovali svoje odborné práce  na riešenie aktuálnych problémov súčasnej výživy a zdravia  obyvateľstva hlavne vo vzťahu k zhoršovaniu životného prostredia, obmedzovanie využívania biodiverzity,  nadmernej technizácie a chemizácie spotrebného tovaru čo podmieňuje podmienky pre nárast nových civilizačných chorôb. Účastníci z IOBBB, Botanickej záhrady a z iných odborných pracovísk SPU prezentovali na konferencií výsledky z riešenia viacerých výskumných projektov v 7 odborných prácach.

doc. Ing. Ján Brindza, CSc. pri prezentácií prednášky v pléne

Foto: O. Grygorieva