Medzinárodné sympózium 27th Animal Science Days

V dňoch 18. – 20. septembra 2019 sa v Prahe konalo už 27. sympózium ASD2019. Sympózium tento krát organizovala Česká zemědelská univerzita v priestoroch Fakulty agrobiológie, potravinových a prírodných zdrojov. Súčasťou ASD2019 bol dvojdňový odborný kurz, zameraný na aplikáciu lineárnych modelov v genetickom hodnotení. Kurz bol organizovaný dva dni pred začiatkom sympózia, t.j. 16. – 17. 9. 2019 a bol zameraný na úvod do teórie lineárnych modelov ako aj na odhad genomických plemenných hodnôt. V rámci analýz boli využité tradičné prístupy založené na rodokmeňových údajoch ako aj prístupy využívajúce genotypové informácie získané prostredníctvom čipov s vysokou hustotou SNP markerov. Tento kurz viedli prof. Ing. Bc. Josef Přibyl, DrSc. a doc. Ing. Luboš Vostrý, Ph.D.

Na sympóziu ASD2019 sa zišli účastníci z Talianska, Slovinska, Chorvátska, Rakúska, Maďarska, Srbska, Nemecka, Dánska, Česka a samozrejme zo Slovenska. Katedru genetiky a plemenárskej biológie zastupovali prof. Ing. Anna Trakovická, CSc., prof. Ing. Radovan Kasarda, PhD., Ing. Nina Moravčíková, PhD., Ing. Kristína Lehocká a Ing. Barbora Olšanská. Okrem toho boli v rámci posterovej sekcie odprezentované aj príspevky doc. Ing. Juraja Canráka, PhD., Ing. Evy Strapákovej, PhD. a Ing. Jozefa Bujka, PhD. Katedru špeciálnej zootechniky zastupovali doc. Ing. Klára Vavrišínová, CSc., doc. Mgr. Peter Juhás, PhD., Ing. Ondřej Bučko, PhD. a Ing. Katarína Hozáková. Katedru veterinárskych disciplín zastupoval Ing. Ivan Imrich, PhD.

Program konferencie bol zameraný na plemenársku oblasť, ktorá zahŕňala celé spektrum tém od reprodukcie, genetiky až po ochorenia zvierat. Vedecký program konferencie bol rozdelený do šiestich sekcií a posterovej sekcie. V rámci plenárnej sekcie boli prezentované tri príspevky z oblasti genomiky (Assoc. Prof. Dr. Gábor Mészáros a doc. dr. sc. Maja Ferenčaković) a šľachtenia hospodárskych zvierat (Dr. Visentin Giulio). Príspevky zahŕňali spolu 7 živočíšnych druhov (dobytok, ošípané, kone, hydinu, králiky, psy a korytnačky). Na konferencii boli prezentované v rámci sekcií tri príspevky z KGPB: Homozygotné úseky ako signály selekcie v genóme norika muránskeho (Ing. Moravčíková), Variabilita vo väzbovej nerovnováhe ako signály zámernej selekcie v lokálnych populáciách dobytka (Ing. Olšanská) a Genetická štruktúra  Slovenského strakatého dobytka na základe celogenómovej analýzy (Ing. Lehocká). V rámci vyhodnocovania 3 najlepších posterov sa na výťaznom mieste umiestnil aj prof. Kasarda s príspevkom Úroveň inbrídingu u norika muránskeho: rodokmeňové vs. genomické dáta.

Účasť na tejto konferencii predstavovala príležitosť odprezentovať nielen seba a svoje výsledky ale aj  Slovensko,  Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre ako aj Fakultu agrobiológie a potravinových zdrojov. A podľa ohlasov zo strany ostatných zúčastnených sa to podarilo.