Katedra fyziológie rastlín sa podieľala na vyšľachtení novej odrody pšenice

Katedra fyziológie rastlín Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov SPU v Nitre sa spolu s kolektívom riešiteľov z Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra – Výskumného ústavu rastlinnej výroby v Piešťanoch, z Katedry genetiky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Katedry ekochémie a rádioekológie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave podieľala na tvorbe prvej slovenskej odrody pšenice dvojzrnnej PN-Zirnitra.

Ide o prvú slovenskú odrodu tohto druhu pšenice. Je veľmi vhodná najmä pre pestovanie v systéme ekologického farmárstva, vyznačuje sa vysokou adaptabilitou aj na horšie klimatické a pôdne podmienky. Je vhodná pre pestovanie vo všetkých výrobných oblastiach a najmä do zemiakarskej oblasti, pričom nevyžaduje špeciálne pôdne a agrotechnické podmienky. Dostala meno po mýtickom drakovi Zirnitrovi, ktorý je podľa staroslovanskej mytológie „splnomocnený kúzlami“ a je symbolom sily a odhodlania. Táto pšenica sa na Slovensku pestovala ešte v polovici minulého storočia a využívala sa na kuchynskú prípravu kaše a placiek. Odroda PN-Zirnitra je výsledkom projektov aplikovaného výskumu Agentúry na podporu výskumu a vývoja a na tohtoročnom 44. ročníku výstavy Agrokomplex bola ocenená Zlatým kosákom.

Prof. Ing. Marián Brestič, CSc., FAPZ