Erasmus mobilita na Arctic University of Norway

Vďaka programu ERASMUS+ trojica pedagógov doc. Ing. Marta Habánová, PhD., doc. Ing. Miroslav Habán, PhD. a Ing. Ján Gažo, PhD., z Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov SPU v Nitre absolvovala na prelome mája a júna Erasmus mobilitu zamestnancov na Arctic University of Norway (UIT), v Nórskom meste Tromsø ležiacom 350 km za polárnym kruhom. UIT je najsevernejšie položená univerzita na svete. Polárny deň tu vďaka severnej polohe trvá od 18. mája do 26. júla, polárna noc zas od 26. novembra do 15. januára. Univeritu tvorí 7 fakúlt pôsobiacich v 10 univerzitných kampusoch v  mestách na severe Nórska. Na univerzitu každoročne študuje okolo 600 zahraničných študentov v rámci kratších, ale aj dlho dobejších študijných pobytov. Zástupcovia fakulty navštívili Klimatické laboratórium  Holt kde pracujú výskumníci z Katedry arktickej a morskej biológie. Laboratórium, využíva zariadenia na experimenty s kontrolovaným rastom v 10 fytotrónoch. Vo fytotrónoch je možné regulovať teplotu, vlhkosť vzduchu, intenzitu svetla a úroveň CO2. Jeho činnosť je financovaná Inštitútom arktickej a morskej biológie, UIT a Bioforsk Nord (Nórsky inštitút pre poľnohospodársky a environmentálny výskum). Výskum vedie prof. Laura Jaakola. Profesorka sa dlhodobo venuje výskumu drobného ovocia rastúceho v extrémnych podmienkach arktického leta a skúma vplyv týchto plodov na výživu a zdravotný stav ľudí.

V areále UIT sa nachádza aj Arkticko-Alpínska botanická záhrada. Je to najsevernejšie položená botanická záhrada na svete. Zameriava sa na rastliny pochádzajúce z polárnych oblastí, alebo vysokých hôr, ktoré majú problémy s prežiť v miernejšom podnebí, kde sa nachádza väčšina botanických záhrad sveta. O kolekcie vzácnych alpínskych druhov rastlín sa stará Ing. Martin Hajman, z Katedry prírodných vied UIT, ktorý pôsobil viac rokov v Zámeckom parku Průhonice pri Prahe a v súčasnosti spolupracuje na výskume s prof. Laurou Jaakola.