Animal Science Days 2017 alebo konzorcium, ktoré má cveng.

napísal (počet komentárov: 0)

Animal Science Days 2017 alebo konzorcium, ktoré má cveng.

Kasarda, R. – Trakovická, A. – Vlček, M. – Kukučková, V. – Moravčíková, N.

Katedra genetiky a plemenárskej biológie, FAPZ, SPU Nitra

V dňoch 20. až 22. septembra tohto roku sa pracovníci Katedry genetiky a plemenárskej biológie, FAPZ zúčastnili na jubilejnej 25. medzinárodnej konferencii Animal Science Days, ktorá sa konala v nádhernom prostredí Štajerska, v dedinke Brandlucken. Konferenciu ASD každoročne organizujú členovia konzorcia z univerzít v Záhrebe, Osijeku, Kaposvári, Padove, Viedni a od roku 2014 aj s SPU Nitra, resp. od roku 2017 ČZU Praha. SPU a FAPZ v konzorciu ASD zastupujú doc. R. Kasarda a prof. A. Trakovická.

Konferencia pokrýva tematickým zameraním všetky oblasti živočíšnej produkcie od šľachtenia, genetiky, výživy, životného prostredia a welfare, správania sa ako aj produkcie potravinových zdrojov. V súvislosti s posledne uvedenou témou sa tento rok ako súčasť ASD konalo satelitné sympózium projektu FP7 TREASURE- Diverzita lokálnych plemien ošípaných a produkčné systémy pre vysokú kvalitu lokálnych produktov a udržateľnú produkciu bravčového mäsa. Teší nás záujem kolegov z iných konzorcií, podieľať sa na ASD,  čo svedčí o prestíži tohto podujatia. Konzorcium kladie vysoký dôraz na vedeckú kvalitu príspevkov na strane jednej, zároveň predstavuje platformu pre mladých vedeckých pracovníkov, ktorí touto formou majú možnosť získať jednu z prvých skúseností s vystúpením na medzinárodnom fóre. Ďalším benefitom je aj možnosť publikovať v zahraničnom vedeckom časopise, keďže príspevky sú každoročne podrobované oponentúre a publikované vo vybranom vedeckom časopise evidovanom v databáze SCOPUS. Vedeckú kvalitu a publikovanie ako dôležitú súčasť univerzity zdôraznil v rámci otváracieho ceremoniálu vo svojom referáte prof. Glößl, prorektor BOKU Viedeň.

Tento rok sa ASD odznelo v 4 sekciách celkom 58 príspevkov, spolu 83 účastníkov so siedmych krajín konzorcia, a hostí zo Španielska, Francúzska, Belgicka a Bosny-Hercegoviny. Diverzitu tém podčiarkuje 11 rôznych druhov zvierat, ktoré boli predmetom výskumu, či už dobytok, byvoly, ovce, kozy, ošípané, hydina, kone, králiky ale aj psy, jelene alebo srnce. Samozrejme, nie všetky príspevky bolo možné v rámci programu prezentovať, priestor dostali aj postery. Každoročne prebieha súťaž o najlepší poster. Teší nás, že do finále aj tento rok postúpil poster zo Slovenska. Od členov konzorcia zazneli na záver požiadavky na zintenzívnenie vedeckej spolupráce a potreby nadviazať na spoluprácu v minulosti tak ako sa to podarilo aspoň z časti v prípade projektu TREASURE a niekoľkých bilaterálnych akcií.

Tradične bývajú súčasťou programu konferencie aj postgraduálne kurzy, tento rok boli dva. Prvý bol zameraný na hodnotenie štruktúry populácie s použitím genomických markerov. Program kurzu bol rozdelený do 4 celkov, kde participovali prednášajúci z výskumných ústavov a univerzít zo Záhrebu (Dr. Ferencakovic), Viedne (prof. Sölkner, Dr. Mészáros, Dr. Khayatzadeh), Bernu (Dr. Neuditschko) a Talianska (Dr. Biscarini). Druhý kurz bol zameraný na hodnotenie welfare na farme HD, pričom sa odohrával v dvoch častiach, v prednáškarni a na malej rodinnej farme, s tým, že na konci absolvovali účastníci vzájomný porovnávací test. Profesor Winckler z BOKU Viedeň sa zameral na hodnotenie welfare v chove dojníc založenom na kvalite chovateľského prostredia s použitím ASSUREWEL protokolov, ktoré sú výsledkom jeho výskumu. Účastníci postgraduálnych kurzov hodnotili ich úroveň veľmi vysoko a zaznela požiadavka na ich pokračovanie aj počas budúcich ročníkov.

Na budúci rok sa v rámci cyklu 26. konferencia ASD 2018 bude konať na Slovensku. Riadiaci výbor konzorcia schválil náš návrh na miesto a čas konania konferencie, ktorá sa uskutoční v dňoch 26. – 28. septembra 2018 na zámku v Smoleniciach. Súčasťou programu konferencie budú aj postgraduálne kurzy, pričom jeden z nich bude zameraný na prácu s celogenomovými dátami a druhý na hodnotenie welfare, pričom účastníci tohto ročníka prejavili záujem o hodnotenie v intenzívnom v chove dojníc. Je to každopádne výzva a zároveň príležitosť odprezentovať nielen Slovensko ale aj univerzitu a fakultu. Pozývame všetkých kolegov, ktorí majú záujem o aktívnu účasť, poznačte si termín do kalendára a sledujte oznamy. Je to možnosť stretnúť starých známych a oživiť spoluprácu ako aj spoznať nových priateľov a vytvoriť niečo nové. Tešíme sa na stretnutie s vami.