Aktívna spolupráca Katedry fyziológie rastlín s inštitúciami v Číne pokračuje

V dňoch 24. novembra až 5. decembra 2017 sa Marián Brestič a Marek Kovár (pracovníci Katedry fyziológie rastlín SPU v Nitre) zúčastnili pracovnej cesty do Čínskej ľudovej republiky. Na pôde Shandong Agricultural University v meste Taian (provincia Shandong) sa stretli s partnermi, s ktorými M. Brestič dlhodobo spolupracuje na riešení spoločných výskumných tém v oblasti agrobiológie a stresovej fyziológie plodín. Táto vedecká spolupráca je medzi pracoviskami úspešne rozvíjaná už od roku 2002 prostredníctvom bilaterálnych projektov Slovensko-Čínskej vedecko-technickej spolupráce. Pri návšteve novovybudovaného centra State Key Laboratory of Crop Biology pri Shandong Agricultural University mali obaja možnosť nahliadnuť na prácu výskumných zamestnancov a študentov v laboratóriách fotosyntézy plodín, stresovej fyziológie a molekulárnej biológie rastlín skupiny prof. Xinghong Yang a prof. Huiyuang Gao. Ďalej im hostiteľská inštitúcia predstavila Experimentálne agrobiologické centrum Univerzity, ako aj univerzitnú knižnicu. Pracovníci si partnermi úspešne vymenili názory vedúce k ďalšiemu rozvoju vzájomnej vedeckej spolupráce.

V ďalšom svojom programe pracovníci KFR navštívili Jiangsu Academy of Agricultural Sciences (JAAS) v meste Nanjing v provincii Jangsu. Zúčastnili sa podujatia Modern Agricultural Science and Technology Conference, kde boli predstavené štúdie vedúce k ďalšiemu rozvoju poľnohospodárstva v Jiangsu regióne a potenciálnej vedeckej spolupráce. Ďalej sa stretli s pracovníkmi JAAS (Dr. Xiaolan He), s ktorými má KFR už dlhodobú spoluprácu. M. Brestič na seminári na pôde Salt-Soil Agricultural Center of Institute of Agricultural Resources and Environment in JAAS predniesol prednášku, sumarizujúcu minulú a súčasnú spoluprácu, ako aj perspektívy a témy ďalšej spolupráce v nasledujúcom období.